SMBJ28CA-13-F
Mfr.Part #:
SMBJ28CA-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMB(DO-214AA) SMD/SMT Working Voltage:28 V Breakdown Voltage:35.8 V Clamping Voltage:45.4 V Peak Pulse Power:600 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Capacitance110 pF
Voltage Rating (DC)28 V
Length4.57 mm
Width3.9 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current5 µA
Power Rating600 W
Composition(Kit Type)Zener
Height2.62 mm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Contact PlatingTin
Number of Elements1
Working Voltage28 V
Max Power Dissipation600 W
Power Dissipation600 W
Max Output Current13.2 A
Peak Pulse Current13.2 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage35.8 V
Max Reverse Leakage Current5 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage31.1 V
Reverse Standoff Voltage28 V
Clamping Voltage45.4 V
Peak Pulse Power600 W
Power Line ProtectionNo
Max Surge Current13.2 A
Number of Bidirectional Channels1
Reverse Breakdown Voltage31.1 V
ESD ProtectionNo
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage35.8 V